Drugoligowcy odkryją karty. Mamy prognozy ekspertów

Powolne oswajane się z potencjałem sportowym 2 ligi rozpoczniemy już dziś (piątek). Inauguracyjna kolejka zaplanowana została na trzy dni, a jako pierwsi na plac gry wyjdą zawodnicy Radomiaka i Garbarni.

Zanim poznamy aktualne możliwości poszczególnych drużyn, wypada zerknąć na drugoligową tabelę sezonu 2016/2017 oraz niezwłocznie udać się do kiosków w celu zakupu Skarbu Kibica Przeglądu Sportowego.

O prognozę na start poprosiliśmy fachowców. Jako pierwszy podjął się jej red. Marcin Sagan z Nowej Trybuny Opolskiej, który zmagania "2 dywizji" śledził skrupulatnie przez ostatni sezon. - Już przed startem poprzedniego sezonu za głównego faworyta uchodził obok Rakowa Częstochowa zespół Radomiaka Radom. Biorąc pod uwagę finanse, to najbogatszy klub w 2 lidze. Choćby z tego powodu powinien się liczyć w walce o awans. Moimi dwoma głównymi faworytami do obsadzenia miejsc premiowanych awansem są jednak: Wisła Puławy i GKS Bełchatów. W Wiśle po spadku nie doszło do wielu zmian, a zespół ten w 1 lidze nie prezentował się źle. GKS już na wiosnę grał bardzo dobrze, a teraz pościągał wyróżniających się piłkarzy z 2 ligi z poprzedniego sezonu. W roli "czarnych koni" widzę: GKS Jastrzębie i być może ŁKS Łódź - analizuje.

Kto do spadku? -  Problemy może mieć Gwardia Koszalin, która weszła do 2 ligi z chyba najsłabszej grupy 3 ligi. Ledwie  co w poprzednim sezonie utrzymały się: Gryf Wejherowo i Rozwój Katowice, a teraz latem dodatkowo się osłabiły. MKS? To chyba największa niewiadoma. W kadrze zaszły ogromne zmiany. Wierzę, że czas będzie pracował na korzyść zespołu. Liczę, że nie trzeba będzie drżeć przed utrzymaniem. Stawiam na miejsce w środku tabeli - wróży pan Marcin.

Bardzo podobne wizje prezentuje red. Maciej Grygierczyk z katowickiego Sportu: - Faworyci drugiej ligi? Od razu do głowy przychodzi mi GKS Bełchatów, który po błyskawicznym osunięciu się z ekstraklasy na trzeci szczebel rozgrywkowy poprzedni sezon miał trudny. Utrzymał się jednak bez większych problemów, jakby trochę ustabilizował sytuację, dokonał tego lata kilku ciekawych wzmocnień. Już dwie wygrane w Pucharze Polski – w tym z pierwszoligowymi Wigrami – udowadniają, że obrano słuszny kierunek. Działacze co prawda trochę się asekurują, ale miałem okazję porozmawiać z trenerem Mariuszem Pawlakiem i szczerze przyznał, że nie po to były te wszystkie transfery, nie po to jego obecność w GKS-ie, by grać o środek tabeli.  W jednym szeregu z nim stawiam Wisłę Puławy, która po trochę pechowym spadku z pierwszej ligi chce szybko wrócić. Zatrzymano większość zawodników, pieniądze jak na ten poziom rozgrywkowy ma bardzo dobre i trzeba się będzie z nią liczyć. Tradycyjnie, ambicje ma Radomiak, mocny powinien być beniaminek z naszego makroregionu opolsko-śląskiego, czyli GKS Jastrzębie. No i wspomnę o MKS-ie. Wcale nie z kurtuazji. Trochę obawiałem się, jak to będzie w Kluczborku po spadku, ale twierdzę, że na papierze powstała tu ciekawa drużyna i teraz należy przełożyć to na boisko, na co trzeba jednak trochę czasu.

Kolejka 1
Data Gospodarze Wynik Goście
Radomiak Radom
Garbarnia Kraków
Znicz Pruszków
Gwardia Koszalin
Warta Poznań
KS Rozwój Katowice
Błękitni Stargard
GKS Bełchatów
Wisła Puławy
Siarka Tarnobrzeg
GKS 1962 Jastrzębie
MKS Kluczbork
ŁKS Łódź
ROW 1964 Rybnik
Olimpia Elbląg
KS Legionovia Legionowo
Stal Stalowa Wola
Gryf Wejherowo

Zdjęcie: Ostatni Mecz MKS-u w 2 lidze. 7 czerwca 2015, wygrana ze Stalą Mielec i awans na zaplecze ekstraklasy.

fot (archiwum / http://mkskluczbork.pl)